למרות הביקוש מצד הלקוחות והעובדים, במהלך 2020, פחות מרבע מהעסקים החשיבו נושאי קיימות ונושאים חברתיים לחלק מהשלישייה המובילה בסדר העדיפויות – אך הציפיות לתקופה שלאחר מגפת הקורונה מעודדות

דו"ח אינדקס קיימות חדש של Epson

למרות הביקוש מצד הלקוחות והעובדים, במהלך 2020, פחות מרבע מהעסקים החשיבו נושאי קיימות ונושאים חברתיים לחלק מהשלישייה המובילה בסדר העדיפויות – אך הציפיות לתקופה שלאחר מגפת הקורונה מעודדות

• דו"ח אינדקס חדש של Epson בוחן את ציפיות הקיימות במהלך תקופת הקורונה ולאחריה, ואת ההשפעות העסקיות הנובעות מכך

• הדו"ח חושף סדרי עדיפויות משתנים, בעלי עניין חלוקים ומניעים שונים לקבוצות גיל שונות ולאזורים גאוגרפיים שונים

דו"ח אינדקס חדש שהושק על ידי Epson סוקר את סדרי העדיפויות והציפיות המשתנים בנוגע לקיימות ולשיקולים חברתיים, כיום וגם לאחר מגפת הקורונה. הדו"ח לא מסתפק בזיהוי פעולותיהם של עסקים בלבד, אלא מבקש להגדיר גם את ההזדמנויות והאיומים הנובעים מהציפיות של הלקוחות והעובדים שלהם. נתונים דמוגרפיים ושונות אזורית נבחנו גם הם.

הדו"ח כולל ממצאים ממחקר שנערך בחודשי הקיץ של מגפת הקורונה וסקר למעלה מ-4,000 משיבים ברחבי אירופה והמזרח התיכון בנוגע לפעולותיהם ולגישותיהם בתחום הקיימות [1]. לאחר מכן התקיים סבב של אירועי דיונים שנערך ברבעון האחרון של 2020 כדי לחקור את הממצאים של אותם מחקרים. 

 

[1]המחקר נערך על ידי B2B International מטעם Epson, יוני 2020

 

"עבור Epson, נושא הקיימות מהווה כבר זמן רב אבן יסוד של התפקוד העסקי, הן בתכנון והן בייצור המוצרים שאנו מייצרים, כמו גם בהתנהגויות ובפעולות העסקיות שלנו. אנחנו לא מאמינים שאנחנו לבד בחתירה לגישה בת-קיימא יותר בעסקים, אבל המגפה שינתה סדרי עדיפויות רבים", אומר דארן פלפס, סמנכ"ל Epson אירופה. 

"רצינו ללמוד ולהתאים את עצמנו יחד עם השותפים והצרכנים שלנו כדי לקבוע היכן הטכנולוגיה יכולה ליישר קו ולסייע לתמוך בתוכניות לעתיד בר-קיימא יותר, עם יציבות כלכלית רבה יותר. דו"ח זה חולק את התובנות שאספנו, הן מבחינת הפעולה העכשווית והמתוכננת והן מבחינת הציפיות של בעלי עניין שיכולות להשפיע על ההצלחה העסקית."

מסקנות מרכזיות:

  • במהלך משבר הקורונה, פחות מרבע מהעסקים באירופה ובמזרח התיכון החשיבו נושאי קיימות ונושאים חברתיים לחלק מהשלישייה המובילה בסדר העדיפויות שלהם
  • הדבר היה בניגוד לאוכלוסייה הכללית, שבה 71% מכלל הנסקרים החשיבו בעיות סביבתיות וחברתיות לחשובות (הן כלקוחות והן כעובדים)
  • בנוסף, שיעור של 83% מהנסקרים טען שהאישורים הסביבתיים והחברתיים של המוצרים והשירותים שהם רוכשים באופן אישי היו חשובים
  • עובדים, בין אם במשרד או בבית, אמרו כי גורמים סביבתיים חייבים למלא תפקיד מרכזי במוצרים המסופקים לשימושם (70% מהם טענו כי טכנולוגיות המיועדות לעבודה בבית חייבות להיות עמידות לאורך זמן, יעילות אנרגטית או תורמות להפחתת פסולת)
  • בעוד ששיעור של 81% מהעובדים חשפו כי חשוב להם שהמעסיק שלהם יתמוך בנושאים חברתיים וסביבתיים
  • מקבלי ההחלטות בתחום ה-IT מובילים בכל הנוגע לתכנון סביבתי חיובי לעתיד. הדבר ללא ספק יתמוך באותם עסקים המעוניינים לתעדף את נושאים אלה לאחר תקופת הקורונה והשואפים ליישר קו בצורה טובה יותר עם ציפיות הלקוחות, העובדים ובעלי העניין
  • אפשר להבחין בהבדלים אזוריים ודוריים, אך הרוב מסכים שקיימים יתרונות עסקיים לפעולה בת קיימא וחברתית

 

פרטים נוספים:

מיקום נושא הקיימות – כעת ולאחר מגפת הקורונה

באופן מובן, לחצים חדשים שהביאה עימה מגפת הקורונה גרמו לעסקים לבצע תעדוף מחדש. למרבה האכזבה, נראה כי נושא הקיימות ונושאים חברתיים הוזנחו, כאשר 76% מכלל הנסקרים אישרו שנושאים אלה לא נכללו בשלישייה המובילה בסדר העדיפויות העסקיות שלהם. בצד החיובי, קיימת ציפייה להתמקדות מחדש ברגע שהמשבר יסתיים, כאשר 65% מהנסקרים טענו שנושאים אלה יהפכו לחשובים יותר בתקופה שלאחר מגפת הקורונה.

 

קיימות ויעילות תמחירית יכולות ללכת יד ביד בכל הנוגע לטכנולוגיות משרדיות. אולם לעיתים קרובות מתעלמים מפתרונות אלה בעקבות מגמות מאקרו, כגון טורבינות רוח ופאנלים סולריים, היוצרים אצל רבים רושם כי קיימות יכולה להיות בלתי נגישה ויקרה.

 

מקבלי החלטות בתחום ה-IT הם ככל הנראה אלו שיגנו על הקיימות

מקבלי ההחלטות בתחום ה-IT הם המובילים בכל הנוגע לתכנון עתידי חיובי, כאשר שיעור של 79% מתוכם מצפה שחשיבותם של נושאים סביבתיים וחברתיים תגדל בתקופה שלאחר מגפת הקורונה.  אפשר להסביר זאת בעובדה שיש להם תובנה וידע טובים יותר לגבי פתרונות הטכנולוגיה הפשוטים העומדים לרשותם, ובכך שהם נמצאים בעמדה טובה יותר ליישום אמצעים אלה ולמעקב אחר השפעתם.

 

"אנחנו כבר יודעים שלטכנולוגיית הזרקת דיו יש יתרונות סביבתיים אדירים לעומת לייזר, ותמכנו במעבר לשימוש בה במשך שנים רבות", אומר דארן פלפס. "במילים פשוטות, אם כל מדפסות הלייזר באירופה היו מוחלפות במדפסות הזרקת דיו עסקיות נטולות חום של Epson, היינו יכולים לחסוך מספיק אנרגיה מדי שנה כדי להפחית את פליטות הפחמן הדו-חמצני ב-410 מיליון ק"ג בשנה, וכדי ולצמצם את עלויות האנרגיה בסדר גודל של עד 152 מיליון אירו בשנה [1].”

 

[1]מבוסס על חישובים של Epson. המתודולוגיה מאומתת על ידי TÜV Rheinland, בהתאם לכללי 'Typical Energy Consumption' (צריכת אנרגיה טיפוסית), כפי שהיא הוגדרה בבדיקת Energy Star ו/או נבדקה בהדמיה לפי בדיקה זו, ומוצגת ב-kWh (קוט"ש) לכל שנה. הדגמים זוהו באמצעות IDC HCP tracker ברבעון השני של 2019 (נתונים מהרבעון הראשון של 2015 ועד הרבעון הרביעי של 2018) וגם 2018, בשימוש פעיל בעסקים של EU22 כפי שדווח על ידי IDC‏ ("Installed Base by Vertical, 2019Q2"). אפשר למצוא חישובים השוואתיים כאן: https://www.epson.co.il/neop-footnotes

 

ההזדמנות הגלומה בקיימות

קיימים גם יתרונות פחות מוחשיים לעסקים שנשארים מחויבים למאמצים סביבתיים וחברתיים, כאשר שיעור של 82% מכלל מקבלי ההחלטות ו-78% מאלו שאינם מקבלי החלטות מאמינים כי למאמצים אלה יכולה להיות השפעה משמעותית על הביצועים העסקיים. 

  • 44% מאמינים בהשפעה על תפיסת המותג
  • 40% מאמינים בהשפעה על נאמנות העובדים
  • 38% מאמינים בהשפעה על פרודוקטיביות כוח העבודה

יתר על כן, מתוך אלה שמתמקדים במאמצים סביבתיים וחברתיים, 86% מצפים לראות עלייה ברווחים העסקיים במהלך השנה הקרובה/חמש השנים הבאות.

בתור צרכנים או לקוחות, 83% מהנסקרים טוענים שהאישורים הסביבתיים והחברתיים של המוצרים והשירותים שהם רוכשים באופן אישי חשוביםוכעובדים, אישורים אלה חשובים לשיעור של 81% מן המשיבים, שרוצים לראות את המעסיקים שלהם תומכים בהם. גורם קריטי בתכנון כוח העבודה העתידי.

העובדים, ללא קשר לגילם, רוצים שיופעל שיקול דעת טוב יותר בנוגע לציוד (בבית ובמשרד)

בכל הנוגע למוצרים המסופקים, עובדים רוצים לראות שגם כאן ננקטים מאמצי קיימות, כאשר שיעור של 70% מקרבם טען כי חיוני שמוצרים יהיו או עמידים לאורך זמן, יעילים אנרגטית ו/או יפחיתו את כמות הפסולת.

למרות שההבדלים בין הדורות ניכרים – עם יותר מ-76% מאלו שגילם מתחת ל-22 ו-71% מאלו שהם בני 23 עד 37 שנה מצפים שהבעיות החברתיות והסביבתיות יהפכו לחשובות יותר ויותר לאחר תקופת הקורונה, לעומת 55% בקרב בני 54 שנה ומעלה –  הדמוגרפיה המבוגרת יותר היא זו שמניעה את הדרישה למוצרים עם יעילות אנרגטית, אריכות ימים והפחתת פסולת.

 

למידע נוסף ולגישה לדו"ח האינדקס לחצו כאן: xxxx

 

סיום

הערות לעורך

ראו עוד מהדברים ש-Epson עושה כדי לתמוך בקיימות: https://www.epson.co.il/greenreport