מצדה – ההר שהפך לסמל הגבורה

מצדה – ההר שהפך לסמל הגבורה

אחת מהפקות המולטימדיה היותר מרשימות שניתן לראות כיום בישראל, קורית דווקא באמצע המדבר. באתר מורשת של יונסקו. במצדה. סיפור המקום וסופו הטרגי מוקרן על שטח של מאות מ״ר, תוך שימוש במקרני לייזר רבי עוצמה של אפסון, מוסיקה שהולחנה במיוחד ועשרות שחקנים וניצבים שמקימים לחיים את ההיסטוריה.

מצדה, ששוכנת על צוק מבודד במדבר יהודה, 400 מטרים מעל פני ים המלח, היא בדיוק המקום שבו יכולות להיווצר אגדות. מיליוני מבקרים מכל קצוות הגלובוס, כבר טיפסו על ההר הזה, מאז שנחשף סיפורו הטראגי-הירואי בשנות השלושים של המאה הקודמת. הוא מככב בכל תכנית סיורים של תיירים המגיעים לישראל, חניכי תנועות נוער, תלמידי בתי ספר עולים על ההר במסגרת טיולים שנתיים ויחידות צה"ל עורכות שם את טקסי ההשבעה שלהם. וכן, האתר, הוא כיום אתר מורשת עולמית של יונסקו. בנימוקים להחלטה זו נאמר, בין היתר, כי היא מהווה סמל לממלכת ישראל ולחורבנה האלים והיציאה לגלות לקראת סוף המאה הראשונה לסה"נ.

מצדה הייתה מצודתו המלכותית של הורדוס והמוצב האחרון של הקנאים היהודים בתקופת המרד הגדול ברומאים בשנים 66-73. הבנייה של הורדוס אכן מרשימה, אבל,  הממצאים המרגשים ביותר הם דווקא החפצים שהותירו אחריהם המתיישבים היהודים והסיפור, או המיתוס, על אקט ההתאבדות ההמונית של הקנאים במצדה ערב פסח שנת 73 לספירה, יום לפני שהרומאים שצרו על המקום עלו על ההר לכבשו סופית.

כדי להעשיר את חוויית המטיילים הרבים, משקיעה רשות הטבע והגנים הישראלית משאבים רבים לשימור המקום וסיפורה ההיסטורי ואחד הכלים היותר מתקדמים ועכשוויים שנבחרו למשימה, הוא מופע ענק, אור-קולי, שמספר את קורות ההר.

המופע הלילי, "מצדה משקיעה לזריחה", שכבר זכה לכינוי "אופרת רוק בלב המדבר", אותו הפיקה חברת "בריז קריאייטיב", החברה הגדולה בישראל בתחום מרכזי המבקרים, מספר באמצעות הגיבורה, יהודייה בשם מרים את סיפור המקום. המופע מוקרן על צדו המערבי של ההר, והוא עושה שימוש בטכנולוגיית הקרנה Video Mapping בקנה מידה ענק (מאות מ״ר), עשרות שחקנים וניצבים, אפקטים מיוחדים של תאורה ופסקול שהולחן במיוחד לאירוע, על ידי אחד מגדולי המוסיקאים הישראלים, שלמה גרוניך.

״המשימה שלנו היתה לא קלה״, אומר שגיא יחזקאל, מנכ״ל חברת בריז: ״להפיח חיים בסיפורו של הר מצדה ובגיבוריו ההיסטוריים תוך שימוש בכלים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר״. בריז היא החברה הגדולה בישראל בתחום מרכזי המבקרים ועשרות העובדים שלה מתמחים בתכנון חוויות אינטראקטיביות מתקדמות – והפקתן. ״כל אלה מאפשרים לנו גמישות רבה ויכולת להגשים את הרעיונות הכי פרועים ויצירתיים שלנו״ אומר יחזקאל. ״מעבר לעובדה שיצרנו כאן באמצע המדבר את אחד מפרויקטיי ההקרנה בחיק הטבע, מהגדולים בעולם, היינו חייבים לחשוב גם איך הופכים סיפור בן 2000 שנה לרלבנטי למבקרים העכשוויים, וכך, מעבר לאפקט WOW של ההקרנה הענקית, עטפנו אותו במוסיקת אופרת רוק״. לדברי יחזקאל, האתגרים בשטח היו לא קלים. ״התמודדנו עם רוחות מדבריות, חום כבד, שטח פתוח וק״מ של כבלים אופטיים שצריך למתוח בלי לפגוע באבן אחת של האתר ההיסטורי...״.

לחלק של ההקרנה על ההר הענק, בחר הצוות של בריז בפתרון שכבר הוכיח עצמו במגוון פרוייקטים ברחבי העולם: המקרנים של חברת Epson. הציוד שהותקן באתר כלל 4 מקרני לייזר EPSON EB-L25000U (של 25000 אנסי), כשכל הרבעת המקרנים מקרינים יחדיו לאותו המקום (stack).  ״שזה אומר 100,000 אנסי על ההר״. התוצר מרשים: ממרחק של 350 מטר מההר, מספקים המקרנים של Epson רוחב ההקרנה פנומנלי של מאות מ״ר. 

מקרן EPSON EB-L1505U (מקרן לייזר 12,000 אנסי), מקרין על קונסטרוקציה ענק דמויי סלע מצידה השמאלי של הטריבונה ויוצר דיאלוג מקסים בין שתי ההקרנות, ״הבחירה שלנו הייתה די מובנת״, אומר יחזקאל. ״אנו עובדים תמיד עם מובילי השוק, בכל תחום ומספקים ללקוחות שלנו את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר. את המקרנים בחרנו לאחר שביצענו לא מעט ניסויים בתנאי שטח והשווינו את המקרנים של Epson מול דגמים מתחרים... מדובר כאן במקרנים רבי עוצמה, בטכנולוגיית לייזר מתקדמת, שכבר הוכיחו את ביצועיהם, זכו לשבחים בינלאומיים ובסך הכל מדובר במקרני לייזר ששינו את חוקי המשחק״.

״אלה אכן מקרנים שמשתתפים כיום באופן פעיל באינספור כנסים, אירועי חוצות ומופעי ענק ברחבי העולם, אומר יעקב (קובי) כהן, מנהל תחום מקרנים ב-Epson ישראל. ״הם קלים ביותר בשימוש, מפגינים מקור אור עוצמתי במיוחד ובעיקר הם ׳קשוחים׳ ועמידים ביותר לכל פגעי הסביבה, טלטולים, חום אבק ולחות. ״חלק מההצלחה שלנו טמון בהיותנו מובילי חדשנות גלובאליים״, אומר כהן. ״מקרני הלייזר שלנו מסמנים כיום קפיצת מדרגה משמעותית מבחינת הביצועים ומחזקים את מיצובה של החברה כמספר 1 בשוק ההקרנה העולמי״.