ביקור באשדוד - אטרקציה תיירותית ב- VIDEO MAPPING

מיצג תיירותי קבוע של אורות ואפקטים בשילוב הקרנות וידאו-מפינג

אין ספק. הקהל הישראלי שמח לחזור לשגרה של ה״פוסט-קורונה״. לחזור למרכזי הקניות הגדולים, לאתרי הנופש והתיירות ובהחלט גם לרחובות הערים, שם ניתן גם להתרשם מפרוייקטים חדשים שצצו להם בטיימינג מופלא, ממש לאחר היציאה מהסגרים. באשדוד, עיר האורות

על המיזם

ביוזמת החברה לתיירות אשדוד, עיריית אשדוד, משרד התיירות והחברה הממשלתית לתיירות, ובהשקעה של מיליוני שקלים יצא לדרך לא מכבר פרויקט "אורות אשדוד" שמעמיד את העיר אשדוד בשורה אחת עם הערים הגדולות בעולם – ברצלונה, פריז וניו יורק.

"אורות אשדוד" הוא מסלול טיול אור-קולי שאורכו כ-800 מטרים, שעל הפקתו עמלו למעלה משנה וחצי. המיצג משלב הקרנות וידאו ארט, וידאו-מפינג, אפקטים של תאורה, לייזר, מסכי מים והולוגרמות כשהתוצאה הסופית יוצרת מיצג תיירותי קבוע של אורות ואפקטים, שיפעל במשך כל ימות השנה.

מסלול "אורות אשדוד" מתחיל בבניין העירייה, שם מככב (בסיוע מקרני העל של Epson) מיצג עוצר נשימה על גבי המבנה. מדובר בהמחשה תוקפת חושים שמספרת את סיפור של העיר אשדוד, הים שלצידה, הנמל והרב גוניות המיוחדת של תושבי העיר. משם, אפקטים של אור מובילים את הקהל אל התחנה הבאה - מוזיאון מונארט, שם מוקרן מיצג מרהיב על קירות המבנה, של צלילה אל מעמקי הים.

בתום המיצג במוזיאון מונארט, יטייל הקהל לכיוון פארק ים אשדוד, כשהוא מלווה באפקטים של תאורה שמכוונים את דרכו, ושם לסיום הטיול כולו, ועל גדת האגם בפארק יחווה הקהל את אחד משיאי המיצג- חגיגת וידאו ארט על מסך מים ענק, אשר על פי התוכנית ישולב גם עם מזרקת מים משודרגת.

תחנה נוספת אשר מתוכננת ותושלם בהמשך, בתום המיצג במוזיאון, היא בבניין הפסגה בקרבת המשכן לאמנויות, שם מיצג לייזר קופצני על המבנה יהווה נקודת מעבר אל עבר המשך המסלול- פארק אשדוד ים.

"אשדוד ממשיכה להיות עיר מובילה בתיירות ובחדשנות״ אומר ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי. ״לצד החופים, המסעדות ושאר האטרקציות בעיר, הפרויקט החדש והבולט של העיר בתחום התיירות ממשיך למצב את אשדוד כעיר תיירות בולטת ברמה בינלאומית". לדברי שמעון כצנלסון ממ"ק ראש העיר, גם בתקופת הקורונה, החברה לתיירות אשדוד חשבה כל הזמן על העתיד, ולא חדלה מלבנות וליצור, ואת התוצאות רואים כל הזמן, ובייחוד עכשיו, עם חניכת פרוייקט אורות אשדוד, שהתחיל לפעול לאחר כל ההכנות. כולנו גאים מאוד להיות חלק מהאירוע המרגש הזה".

התהליך

״המהלך של עיריית אשדוד שקידם עופר דרי, מנכ״ל החברה לתיירות אשדוד, הוא מהלך חלוצי ופורץ דרך ובטוח שלא נראה כדוגמתו עד היום בערי ישראל״, אומר אסף שם-טוב, מנכ״ל משותף והמנהל הטכני של של AVS מגופי ההפקה הגדולים והמובילים בישראל, שעומדים מאחורי לא מעט אירועי הקרנות ענק. ״יש כאן מהלך אמיץ שמפגיש את התיירים הצפויים והתושבים עם 5 מוקדים שונים של התרחשות והחלוציות היא לא בהיקף, אלא גם בביצוע, ביישום בשטח ובתכנים המופלאים והקריאטיביים עליהם היה אחראי ג׳קי בכר״.  שם-טוב מספר כי האתגר הטכנולוגי היה גדול וכלל התמודדות עם תצוגות קבע באוויר הפתוח (כך שיצטרכו לשרוד בכל תנאי מזג אוויר), עם התאמות לשטח עירוני על כל המשתמע מכך, עם שאלות שמע ותאורה וכמובן הקרנה. למשימה נבחרו מקרני העל של חברת Epson, חברה עימה יש לשם-טוב קשר אמיץ רב שנים. ״כשהולכים לפרוייקט מהסוג הזה, חייבים מוצרים סופר-אמינים, עם גב שירותי חזק, שיעמדו בכל מזג אוויר וטמפרטורה. Epson הוכיחה עצמה בעבר בפעילות קודמת והיה ברור לנו שממשיכים איתה גם כאן״.

יתרונות

מותגים שרותמים לצידם את הכוח של הטכנולוגיה החוייתית, זו שיוצרת זכרונות ויזואליים ששורדים זמן רב מצליחים יותר״, אומר אומר יעקב (קובי) כהן, מנהל תחום ההקרנה בחברת Epson ישראל. ״גופים רבים, בינהם עיריות, הבינו את המגמה הזו וביותר ויותר מקומות, ממרכזי מבקרים, מוזיאונים, אתרי נופש, דרך אירועי ענק ציבוריים ועד למקומות בילוי ואירוח, ניתן לראות כי נעשה שימוש בטכנולוגיה שמסייעת ליצור חוויה, בין אם מדובר בהקרנות ענק על קירות הבתים בשדרות רוטשילד ועל הר המצדה וחומות העיר העתיקה בירושלים ועד להולוגרמות ומסכים אינטראקטיביים בקניון איילון, שימושים ביישומי מציאות וירטואלית במרכז פרס לשלום, או יצירת תפאורה מתחלפת באולמות האירועים המודרניים״.

אודות הציוד

המקרנים שנבחרו למשימה היו מקרני EB-L25000U  (מקרן לייזר עוצמתי ועמיד עם 25000 לומן) ומקרניEB-L 1755 (מקרני לייזר עם טכנולוגיית WUXGA 3LCD שמפגינים אמינות יוצאת דופן).   

אודות הציוד:

EB-L2500U

מקרני הלייזר של Epson  מעניקים פוטנציאל יצירתי מרבי במגוון הרחב ביותר של חללים שונים. מכיוון שהוא  מציע התקנה של 360 מעלות והעברת עדשות רחבה, יש לו גמישות מדהימה. ניתן להקרין לכל כיוון, ולהשתמש בתכונות התאמה נרחבות כדי ליצור תמונות מושלמות כמעט על כל משטח, אפילו עצמים לא סדירים עם מיפוי הקרנה. מכיוון המקרן  קטן וקל יותר ממקרנים מתחרים, קל יותר להעבירו ולהתקינו. מערכת קירור שעברה אופטימיזציה משמעותה היא שהמקרן יכול להסתובב ולהטות 360 מעלות ולהקרין בכל זווית, בעוד שמסגרת הצינור ומבנה הבסיס מבטיחים מעטפת עמידה ועמידה בפני פגעי השטח.

EB-L 1755

בבהירות מעולה של 15,000 לומן וצבעים עשירים ומלאי חיים, וביצועי 'התאם ושכח' אמינים, מקרן הלייזר הנייח מדגם EB-L1755U אידיאלי לחדרים גדולים ואתרי אירועים גדולים. באמצעות התקנה גמישה ותחזוקה מועטה, המקרן עם שיפור ל- 4K מציע פתרון מושלם לתנאים שבהם רק מקסימום ביצועים ועמידות עונים על הדרישות. מקרן מיועד לאתרי אירועים גדולים, לכן תמונות WUXGA ברזולוציה גבוהה יהיו מלאות חיים ובהירות אפילו באור יום, ואילו טכנולוגיית גלגל הזרחן האנאורגני שלו מספקת עמידות מעולה לאור ולחום כדי להעניק אמינות מצוינת הנמשכת לאורך של עד 83,000 שעות¹.

הודות למגוון רחב של עדשות ממונעות הכולל עדשה אופציונלית להקרנה ממרחק אולטרה קצר (UST), ניתן ליהנות מהתקנה גמישה של 360⁰ המאפשרת את הצבתו בכל מקום למעשה - ללא איבוד בהירות או עיוות של התמונה. המקרן כולל גם מצלמה מובנית להבטחת כיול מדויק וללכידת תמונת דיאגנוסטיקה.

קרדיטים:

קרדיטים אורות אשדוד:

ייזום- החברה לתיירות אשדוד

מימון - עיריית אשדוד, משרד התיירות, החברה הממשלתית לתיירות 

פיקוח ניהול ביצוע - קודקוד.

ניהול אומנותי ובימוי: ג'קי בכר

מפיק אומנותי: לב קוגן

יועצים אומנותיים: ערן קליין- יועץ ומעצב תאורה, אמיר אתקין -יועץ ומעצב סאונד, זוהר לוי- יועץ ומעצב הקרנה

כותב: אלי וייסברט

עיצוב עריכה וניהול וידאו ארט: סטודיו פיקסל

לייזר: רונן אריכא

הקמה תשתיות ולוגיסטיקה: חברת  AVS

מקרנים: Epson